” Śród takich pól przed laty …”

Dnia 3 października 2013 roku zwiedziliśmy Śmiełów. Śmiełów  leży w powiecie jarocińskim, w województwie wielkopolskim. Miejscowość jest znana z Muzeum 

im. Adama Mickiewicza mieszczącego się w pałacu wybudowanym w 1791 roku. Uczestnikami wycieczki  byliśmy my: klasa IVc, oraz IIIb, oraz nasi opiekunowie: pani mgr L. Karolczak, pani mgr B. Mizerska oraz pani mgr
A. Majerowicz.
Stawiliśmy się na zbiórce o godzinie 8.45. Pogoda nam dopisywała jak  również nastroje.  Podróż autokarem nie trwała zbyt długo i minęła w przyjemnej atmosferze. W chwili, kiedy dojechaliśmy do celu podróży, ujrzeliśmy bramę wjazdową, za którą znajdował się dworek z dziedzińcem.

 

Obecnie jest to jeden z piękniejszych pałaców Wielkopolski. W samym pałacu zwiedziliśmy obfitujące w pamiątki sale muzealne. Wnętrza ozdabiają meble w stylu biedermeier, przedmioty rzemiosła artystycznego z XIX wieku, przykłady malarstwa europejskiego z okresu od XVIII do XIX wieku. Dzięki takiej aranżacji wnętrz udało się stworzyć nastrój domu szlachecko-ziemiańskiego, co pozwoliło nam zwiedzającym mocniej odczuć to, że przebywamy w realnym miejscu pobytu wieszcza.  
W neoklasycystycznym  pałacu, w którym nasz romantyczny wieszcz przebywał 
w 1831r.  obejrzeliśmy wiele unikatowych pamiątek związanych z życiem i twórczością Adama Mickiewicza, np. rękopisy jego utworów, pierwsze wydania tomików poetyckich czy rzeczy osobistego użytku. W otoczeniu pałacu znajduje się dobrze utrzymany park krajobrazowy. W parku odnaleźć mogliśmy zakątki prawdziwie romantyczne choćby „ogródek Zosi”, w którym rosną rośliny opisane w poemacie. Obok miejsca, w którym rósł „dąb Mickiewicza” jest jeden z niewielu w naszym kraju „pomników drzewa” – ława z utrwaloną sentencją wypowiedzianą w tym miejscu przez poetę o odrodzeniu Polski. Pobyt w Śmiełowie wspominamy bardzo miło. Edukacja połączona z turystyką w łatwiejszy i zdecydowanie ciekawszy sposób poszerzyła naszą wiedzę z zakresu historii i języka polskiego. Była dla nas atrakcyjną formą odpoczynku od szkolnej codzienności. Czas powrotu do Kalisza umilił nam krótki postój w miejscu gdzie znajduje się punkt widokowy, skąd roztacza się widok na okolicę. Tutaj zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Ostatnie spojrzenia na cel naszej podróży – biały, bardzo piękny pałac w Śmiełowie.

 

„Śród takich pól przed laty, nad brzegiem ruczaju,

Na pagórku niewielkim, we brzozowym gaju,

Stał dwór szlachecki, z drzewa, lecz podmurowany;

Świeciły się z daleka pobielane ściany…”

Zmień rozmiar czcionki
Wybierz kolor